Książki Książki dla chłopca Książki dla dzieci Książki dla dziewczynki Podręczniki

Podręczniki szkolne – jak wybrać ten właściwy?

Podręczniki szkolne to ważne narzędzie szkolne i uczniowie stykają się praktycznie codziennie. Korzystają z nich na lekcji lub w domu, kiedy przygotowują się do sprawdzianów albo odrabiają prace domowe.  Ich zawartość jest sprawdzana i oceniana, aby była zgodna z podstawą programową. Jednak jaki podręcznik wybrać, aby był interesujący dla wychowanków?

Podręczniki szkolne – nudne zło konieczne?

Jak to z podręcznikami bywa, najlepiej to aby ich w ogóle nie było. Ale skoro już są, to niech chociaż ucznia czymś zainteresują. Większość podręczników ma taki sam układ lekcji na każdy rozdział, co podobno ma ułatwić pracę. Jednak po kilku miesiącach pracy z tego typu podręcznikiem może spowodować rutynę, która nie pomaga w rozbudzeniu ciekawości i zainteresowania tematem. Plusem jest jednak to, że uczeń nie będzie miał problemów z odnalezieniem się w książce, oraz tego typu podręcznik może ułatwić pracę nauczycielom. Czy jednak o to chodzi? Ma być łatwo i nudno, czy może nieco trudniej, ale ciekawiej?

Papierowe czy interaktywne?

Świat idzie do przodu, podręczniki również. Jeżeli papierowe książki nie spełniają już naszych oczekiwań, może warto sięgnąć po podręczniki online?Nie marnują papieru, nie trzeba ich dźwigać, a mogą zapewnić zupełnie inne możliwości edukacyjne. Interaktywne ćwiczenia, zadania multimedialne, lektor, który może pomóc w czytaniu osobom niepełnosprawnym. A to wszystko wyświetlające się na ekranie, w zasięgu ręki. Podręczniki interaktywne dają możliwości uczenia się nie tylko poprzez czytanie i wypełnianie tych samych zadań.Może to oznaczać, że takowe podręczniki będą dużo ciekawszą alternatywą dla znudzonych uczniów. Jednak istnieją jeszcze ludzie, którzy wolą pozostać przy tradycyjnej formie podręczników.Plusem jest na pewno to, że nie wymagają prądu, aby można było z nich korzystać. Minusem zaś to, że zużywają dużo papieru, zwykle służą przez rok, a następnie trafiają do śmietników, albo na rozpałkę do pieca.

Jednoroczne czy wieloletnie?

Istnieją podręczniki, które przeznaczone są na jeden rok, inne zaś nawet na trzy lata. Niektóre, zwłaszcza w przedszkolach, bądź klasach młodszych w szkole podstawowej, przeznaczone są na semestr, albo nawet na jego połowę. Podręczniki przeznaczone na krótszy czas są zwykle cieńsze, lżejsze i zajmują mniej miejsca.  Jednak skompletowanie całego zestawu zwykle wymaga większych nakładów finansowych dla rodzica. Trzyletnie za to są grube, ciężkie i mocno obciążają plecy młodych ludzi. W przypadku, kiedy uczniowie mają możliwość skorzystania z szafek w szkole i pozostawienia w nich podręczników, dobrym pomysłem są podręczniki wieloletnie. Całe kompendium wiedzy trzyma się wówczas w jednym miejscu i zawsze istnieje możliwość cofnięcia się, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez trzymania niepotrzebnie innych książek czy zeszytów.

Podsumowanie

Wybierając podręcznik należy kierować się głównie potrzebami uczniów. Powinien być to podręcznik różnorodny, z dużą ilością ciekawostek, ale jednocześnie spełniający kryteria stawiane przez organy zewnętrzne. Nie powinno iść się na łatwiznę i wybierać podręczniki, które są tanie i nudne. Czasem warto spędzić trochę więcej czasu na poszukiwaniach, ale wybrać taki, który zachęci uczniów do nauki, która nie powinna być dla nich przykrym obowiązkiem.